در این مطلب از وبسایت بابا شبنم قصد داریم شما را با مناطق گردشگری استان خراسان جنوبی آشنا کنیم.

امیدواریم از این مطلب استفاده کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بزارید.

معرفی استان خراسان جنوبی 

نقشه استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی سومین استان پهناور ایران میباشد. این استان به مرکزیت شهر بیرجند در شرق کشور ایران واقع شده است. خراسان جنوبی از شمال با خراسان رضوی همسایه است. از غرب با استان یزد، اصفهان و سمنان؛ از جنوب با استان های سیستان و بلوچستان و کرمان، همچنین ضلع شرقی این استان قسمتی از مرز ایران و افغانستان را تشکیل میدهد. به دلیل همسایگی با استان های مهم کشور، این استان در مسیر ترنزایت جنوب قرار دارد و یکی از موقعیت های استراتژیک کشور است.

 

شهرستان های استان خراسان جنوبی 

شهرستان های استان خراسان جنوبی

طبق آخرین تقسیمات کشوری و تفکیک استان های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی از هم، استان خراسان جنوبی دارای ۱۱ شهرستان میباشد.

 

 

مناطق گردشگری استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی یکی از مناطق تاریخی ایران به شمار میرود و دارای مناطق گردشگری بسیاری است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

اماکن مذهبی

 

بناهای تاریخی

 

اماکن سیاحتی

 

 

آرامگاه مشاهیر

 

 

روستاهای تاریخی

 

 

جاذبه های کویری

 

 

سایر جاذبه های گردشگری

 

 

چشمه های آب معدنی

  • مجتمع گردشگری آب درمانی و آبگرم معدنی فردوس : در ۲۰ کیلومتری شهر فردوس قرار دارد. که قدمت آن به ۲۰۰ سال می رسد.
  • چشمه آب گرم علم آباد: در شمال خاوری شهرستان سربیشه و از شکاف سنگ‌های آتشفشانی از نوع آندزیت بازالت از زمین خارج می‌شود.
  • چشمه آبگرم گندگان: در ۱۲ کیلومتری شهرستان سربیشه واقع است.
  • چشمه معدنی کُلوته : این چشمه در بخش سربیشه حدود ۱۸ کیلومتری جادهٔ مود به سمت بیژائم و بشگز قرار گرفته و برای درمان برخی دردهای مفصلی و پوستی مفید است.
  • چشمه آب معدنی تناک: در روستای تناک از بخش مود شهرستان سربیشه قرار دارد
  • چشمه آب معدنی سیاه دره: آب معدنی سیاه دره جنب کلاته سلیمان (بخش مود شهرستان سربیشه) واقع است که آب آن به رنگ سبز کامل است
  • چشمه آب درمانی آبترش: در ۳۴ کیلومتری شمال غرب سربیشه واقع شده‌است. آب این چشمه از شکاف سنگ‌های آندریت بازالت از زمین خارج شده و به دلیل خواص درمانی برای امراض پوستی مورد توجه قرار گرفته‌است و از سایر چشمه‌های دیگر شهرستان دارای امکانات بهتری نظیر استخر و فضای طبیعی بهتری است که آن را برای گردشگری در شهرستان سربیشه متمایز می‌کند
  • چشمه آب گرم لوت: در ۷۰ کیلومتری شهر خوسف قرار دارد

 

کشاورزی

استان خراسان جنوبی معروف به تولید کننده طلای سرخ در ایران میباشد. این استان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان زرشک، عناب، زعفران و انار در ایران است.

به دلیل حجم تولید بالای این محصولات در استان، این استان لقب تولید کننده طلای سرخ را از آن خود کرده است.

همچنین استان خراسان جنوبی دومین تولید کننده بزرگ پنبه در ایران است.

پسته، بادام، سیب، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، خرما، توت، شاتوت، گردو، انجیر و سنجد از دیگر محصولات باغی این استان است.

در بخش محصولات زراعی، این استان در تولید چغندرقند، رتبه هشتم کشور را داشته و همچنین گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای در این استان کشت می‌شوند.

در بخش دامپروری، پرورش مرغ گوشتی و تخم‌گذار، گاو شیری و گوشتی، گوسفند، بز و شتر به صورت سنتی و صنعتی انجام می‌پذیرد.

شرکت های سهامی زراعی خضری و اسلام آباد در بخش نیمبلوک از توابع شهرستان قاینات، جزء قطب های کشاورزی صنعتی در کشور محسوب می شوند.

 

اقلیم

میانگین بارندگی سالانه استان خراسان جنوبی، ۱۳۴ میلی‌متر و میانگین دمای سالانه، ۱۷٫۵ درجه سلسیوس است. ۹۵ درصد وسعت این استان را عرصه‌های طبیعی در بر می‌گیرد که از این میزان، ۲۲٫۷ درصد بیابانی، ۶۳٫۳ درصد مراتع بیابانی، ۷٫۲ درصد مراتع خوب و متوسط و ۶٫۸ درصد جنگلی است. ۸۸۰٬۳۳۴ هکتار از مساحت این استان، جزء کانون‌های بحرانی فرسایش بادی است که شهرستان قاینات با ۲۴۲٬۴۷۲ هکتار مساحت کانون‌های بحرانی، دارای بیشترین سطح و شهرستان سرایان با ۲۷٬۷۸۷ هکتار، دارای کمترین سطح کانون بحران فرسایش بادی است.

پس از الحاق شهرستان طبس به این استان، با توجه به وسعت زیاد بیابان‌های طبس، خراسان جنوبی از ششمین استان بیابانی ایران، به دومین استان بیابانی تبدیل شد.

 

برای آشنایی بیشتر با مناظق گردشگری خراسان جنوبی میتوانید اینستاگرام بابا شبنم را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه بهتری از مرور را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت، با استفاده ما از کوکی ها موافقت می کنید.